Czy informacje zawarte w repozytorium e-Certis trzeba dodatkowo weryfikować?

Niejednokrotnie ocena dokumentów składanych przez podmioty zagraniczne stanowi spory problem dla zamawiających. Gdy w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wykonawca przedkłada określone zaświadczenie lub dokument z państwa obcego, zamawiający powinien je zweryfikować używając narzędzia w postaci repozytorium e –Certis. W ten sposób uzyskuje on informację odnośnie tego, czy w danym porządku prawnym są wydawane określone zaświadczenia lub dokumenty, jaka jest podstawa prawna ich wydania oraz ma możliwość zweryfikowania, czy otrzymany dokument został wydany przez podmiot uprawniony.
Zgodnie z art. 26 ust. 7 PZP zamawiający korzysta z internetowego repozytorium zaświadczeń e-Certis oraz wymaga przede wszystkim takich rodzajów zaświadczeń lub dowodów, które są objęte tym repozytorium. Czy powyższe oznacza, że zamawiający może w sposób automatyczny opierać się na treściach tam umieszczonych?

Informacje z repozytorium e-Certis nie są źródłami prawa

Dokonując oceny otrzymanych od podmiotu zagranicznego zaświadczeń czy dokumentów, zamawiający powinien pamiętać, że dane umieszczone w e-Certis nie stanowią źródeł prawa i mają charakter pomocniczy. W konsekwencji zamawiający powinien każdorazowo wziąć pod uwagę regulacje prawne obowiązujące w danych kraju i nie opierać się bezrefleksyjnie jedynie na treściach zawartych w repozytorium. Co ważne, na gruncie aktualnego stanu prawnego brak domniemania prawidłowości informacji zawartych w repozytorium.

Zamawiający powinien wyjaśnić rozbieżności

W orzecznictwie KIO podkreśla się, że wszelkie rozbieżności między dokumentami otrzymanymi od wykonawcy w toku postępowania, a informacjami wynikającymi z e-Certis powinny być przedmiotem wyjaśnień 1. Zamawiający ma także możliwość zastosowania § 7 ust. 4 Rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów 2, zgodnie z którym w przypadku wątpliwości, co do treści dokumentu złożonego przez wykonawcę, może on zwrócić się do właściwych organów kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania o udzielenie niezbędnych informacji. To samo dotyczy sytuacji, gdy dokument dotyczy osoby np. członka zarządu wykonawcy i należy zwrócić się do organów właściwych wg jego miejsca zamieszkania.
Z kolei w jednym z niedawnych wyroków 3, Izba uznała, że wprawdzie system e-Certis nie jest źródłem prawa i nie korzysta z zasady domniemania prawdziwości zamieszczonych w nim informacji, jednak redakcja art. 26 ust. 7 PZP nie pozwala zamawiającemu na odstąpienie od skorzystania z informacji zawartych w systemie. Powyższe oznacza obowiązek dla zamawiającego uwzględnienia w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego dokumentów, wskazanych w repozytorium. Izba dopuściła równocześnie możliwość kwestionowania prawidłowości takich dokumentów w toku postępowania odwoławczego przez wykonawcę.

1 Wyrok KIO z dnia 27 kwietnia 2017 r., sygn. akt KIO 727/17
2 Rozporządzenie Ministra Rozwoju z 26.07.2016 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia (Dz.U. z 2016 r. poz. 1126)
3 Wyrok KIO z dnia 10 lipca 2019 r., sygn. akt KIO 1184/19

Masz pytania?

SKONTAKTUJ SIĘ Z EKSPERTEM

Warning: Undefined variable $category in /home/users/gjip/public_html/gjw_new/wp-content/themes/GJW/single-blog.php on line 105
  • Paulina Meller-KmiecikRadca Prawny+48 669 66 44 99paulina.meller-kmiecik@gjw.pl