Nowy raport UOKIK

Raport UOKiK, który ukazał się na stronie urzędu, nie napawa optymizmem. Wynika z niego, że na rynku zamówień publicznych w Polsce wciąż istnieją poważne ograniczenia konkurencji  – m.in. w postaci ograniczonego dostępu do przetargów, zmów między oferentami, faworyzowania wykonawców przez zamawiających.

W publikacji zawarto opis regulacji rządzących przetargami w Polsce i w państwach Unii Europejskiej, wskazano na problemy w funkcjonowaniu systemu zamówień publicznych w naszym kraju, wyszczególniono, jakie działania mogą być uznane za ograniczające konkurencję, a przede wszystkim – zaproponowano konkretne propozycje ich rozwiązania.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest jedną z instytucji, które sprawują pieczę nad właściwym wydawaniem pieniędzy podatników. Do jego kompetencji należy przede wszystkim wykrywanie zmów przetargowych. W ostatnich latach wydano 15 decyzji stwierdzających zmowę przetargową, a 13 postępowań antymonopolowych jest nadal w toku. Do zadań instytucji należy także analiza rynku zamówień publicznych, której efektem jest wydany właśnie raport System zamówień publicznym, a rozwój konkurencji w gospodarce.

Urząd zwrócił również uwagę na problem wyboru oferenta jedynie na podstawie zaoferowanej przez niego ceny. Praktyka ta może mieć negatywny wpływ na konkurencyjność w postępowaniu i sprzyja zawieraniu zmów przetargowych. Warto podkreślić, że kierowanie się jedynie ceną nie jest powszechne w innych krajach. W całej Europie jedynie 30 proc. przetargów jest rozstrzyganych w ten sposób, podczas gdy w Polsce – aż 90 proc.

Propozycją, która wedle UOKiK powinna ulepszyć system zamówień publicznych są zmiany w prawie, które zmniejszą ryzyko zawierania niedozwolonych porozumień, m.in. poprzez ograniczenie jawności złożonych ofert, a także umożliwienie wykluczenia z przetargów przedsiębiorców, którym udowodniono uczestnictwo w zmowie przetargowej.  Wspomnieć można, że Rada Ministrów przyjęła w lipcu zainicjowany przez UOKiK projekt nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, który zakłada wydłużenie okresu przedawnienia w sprawach zmów (w tym przetargowych) z roku do pięciu lat.

10 września siedzibie urzędu odbyła się także debata wokół raportu UOKiK, której uczestnicy – przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie systemu zamówień publicznych, reprezentanci przedsiębiorców oraz podmiotów udzielających zamówień – próbowali odpowiedzieć na pytanie, jak ulepszyć funkcjonowanie system zamówień publicznych w Polsce.

źródło: http://www.uokik.gov.pl

Masz pytania?

SKONTAKTUJ SIĘ Z EKSPERTEM

Warning: Undefined variable $category in /home/users/gjip/public_html/gjw_new/wp-content/themes/GJW/single-blog.php on line 105
  • Paulina Meller-KmiecikRadca Prawny+48 669 66 44 99paulina.meller-kmiecik@gjw.pl