Czy można utajnić dane osób ujawnione na portalach branżowych typu LinkedIn?

W jednym z niedawnych artykułów “Czy wykonawca może utajnić całość informacji zawartych w wykazie osób?” poruszyliśmy zagadnienie dotyczące możliwości utajnienia przez wykonawcę danych zawartych w wykazie osób (zarówno w całości jak i części). Wskazywaliśmy wówczas, że możliwość zastrzeżenia jako tajemnicy przedsiębiorstwa informacji zawartych w wykazie zależy między innymi od posiadania przez osoby tam wskazane unikalnego doświadczenia, kwalifikacji oraz od specyfiki danej branży.

Aby dane informacje móc w ogóle rozważać w kategorii tajemnicy przedsiębiorstwa, nie mogą być one ujawnione do wiadomości publicznej. Czy można zatem przyjąć, że tajemnicę przedsiębiorstwa stanowią dane na temat kwalifikacji i doświadczenia osób, które zostały zamieszczone przez te osoby w portalach branżowych typu LinkedIn i GoldenLine?

Zagadnieniem tym zajęła się Izba w wyroku z dnia 29 stycznia 2018 r., sygn. akt KIO 90/18. Jeden z wykonawców, który złożył odwołanie domagał się uznania, że nie stanowią tajemnicy przedsiębiorstwa informacje zawarte w wykazie osób konkurenta. Powoływał się w tym zakresie na fakt udostępnienia danych zawodowych poszczególnych specjalistów wskazanych w wykazie na portalach branżowych.

Odwołujący argumentował, że skoro sami specjaliści mogą komunikować o posiadanym przez siebie doświadczeniu na portalach typu LinkedIn i GoldenLine, to informacje takie należy uznać za ujawnione do wiadomości innych podmiotów, a co za tym idzie nie mogą one zostać skutecznie zastrzeżone jako tajemnica przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 11 ust. 4 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Izba odmówiła racji odwołującemu, wskazując, że umieszczenie określonych danych na portalach branżowych nie przesądza o niedopuszczalności zastrzeżenia wykazu osób w zakresie zawierającym te dane jako tajemnicy przedsiębiorstwa.

Izba zwróciła przy tym uwagę na brak ograniczeń w zakresie zakładania kont na tego typu portalach oraz na to, że informacje umieszczane przez poszczególnych użytkowników nie są weryfikowane. W ocenie Izby nie można mieć gwarancji, czy deklarowane przez użytkowników dane dotyczące ich wiedzy czy doświadczenia zawodowego są zgodne z rzeczywistością. KIO zwróciła przy tym uwagę na funkcjonujące na tego typu portalach branżowych zawyżanie deklarowanych umiejętności w celu uatrakcyjnienia danego użytkownika dla potencjalnego pracodawcy. Z powyższych względów nie uwzględniono argumentacji odwołującego.

Mimo odmowy uznania argumentów odwołującego przez Izbę, wydaje się, że kwestia zasadności zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa w przypadku danych umieszczonych na portalach tego typu nie jest jednoznacznie przesądzona. Dla oceny zasadności utajnienia istotne znaczenie powinien mieć przede wszystkim fakt pokrywania się zakresu danych udostępnionych na portalu branżowym oraz w wykazie osób. W sytuacji, gdyby dane takie faktycznie się pokrywały, zastrzeżenie tajemnicy przedsiębiorstwa nie powinno być akceptowane.

Masz pytania?

SKONTAKTUJ SIĘ Z EKSPERTEM
  • Paulina Meller-KmiecikRadca Prawny+48 669 66 44 99paulina.meller-kmiecik@gjw.pl