Warunki udziału w postępowaniu muszą być interpretowane literalnie

Postanowienia dotyczące warunku udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia oraz wymaganych dokumentów potwierdzających ich spełnienie należy interpretować przede wszystkim z zastosowaniem wykładni gramatycznej – taki wniosek płynie z wyroku KIO z dnia 10 marca 2020, sygn. akt KIO 377/2020.

Niezdefiniowany warunek udziału

Sprawa rozpatrywana przez Izbę dotyczyła postępowania prowadzonego przez UZP w przedmiocie budowy Platformy e-Zamówienia. W stanie faktycznym sprawy zamawiający postawił warunek udziału dotyczący wykazania się usługami w postaci zaprojektowania architektury rozwiązania, budowy i wdrożenia systemu teleinformatycznego. W dokumentacji postępowania nie zostało jednak zdefiniowane w jaki sposób zamawiający będzie rozumiał „wdrożenie”, potwierdzające spełnienie rzeczonego warunku. Zamawiający nie poczynił również żadnego odwołania do wytycznych, zasad lub standardów ISO w odniesieniu do tego pojęcia.

Jeden z wykonawców biorących udział w postępowaniu złożył odwołanie wobec zaniechania wykluczenia swojego konkurenta z uwagi na niewykazanie przez niego właśnie warunku dotyczącego wdrożenia systemu. Odwołujący argumentował, że usługi referencyjne wskazane przez tego wykonawcę dotyczyły systemów, które były uruchamiane w ramach usług na środowisku testowym, a nie wdrażane produkcyjnie, a zatem zamawiający powinien był wykluczyć go z postępowania.

Wymagania zamawiającego wynikają wprost z literalnego brzmienia SIWZ

Rozpoznając rzeczoną sprawę Izba uznała, że ukształtowany przez zamawiającego warunek udziału w zakresie zdolności zawodowej musi być odczytywany tak jak brzmi, zgodnie z treścią, jaka została zawarta w dokumentacji postępowania o udzielnie zamówienia publicznego. Z kolei w samej dokumentacji postępowania nie zostało zdefiniowane jak zamawiający będzie rozumiał pojęcie „wdrożenia” potwierdzające spełnienie spornego warunku.

W konsekwencji ocena spełnienia przez wykonawcę warunku udziału powinna być przeprowadzona w oparciu o literalne brzmienie ukształtowanych przez zamawiającego wymagań, co zapobiega jakiejkolwiek uznaniowości na etapie oceny spełnienia warunków udziału w postępowaniu.

Zdaniem Izby, Odwołujący nie wykazał, że rozumienie pojęcia „wdrożenia” jakie prezentował w trakcie rozprawy jest jedynym przyjętym w obrocie oraz, że tak je rozumieć przy ocenie warunku. KIO podkreśliła, przy tym, że nie jest dopuszczalna rozszerzająca, niewyartykułowana interpretacja warunku, jak również nie jest dopuszczalna wykładania uznaniowa.

Masz pytania?

SKONTAKTUJ SIĘ Z EKSPERTEM
  • Paulina Meller-KmiecikRadca Prawny+48 669 66 44 99paulina.meller-kmiecik@gjw.pl