Czy zamawiający jest obowiązany samodzielnie uzyskiwać dokumenty i oświadczenia dotyczące wykonawcy w postępowaniu?

Jednym z kluczowych postulatów ubiegłorocznej nowelizacji Prawa zamówień publicznych było ograniczenie zbędnych formalizmów postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. W efekcie wprowadzonych zmian  ustawa PZP w aktualnym brzmieniu zezwala na zaniechanie składania przez wykonawcę pewnych dokumentów i oświadczeń, jeżeli możliwe jest ich samodzielne pobranie przez zamawiającego bądź pozostają one w jego dyspozycji.

Powyższe dotyczy dokumentów potwierdzających okoliczności spełniania przez wykonawcę warunków udziału w postępowaniu lub braku podstaw do wykluczenia, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 1 i 3 PZP.

W myśl art. 26 ust. 6 PZP wykonawca nie jest obowiązany do złożenia rzeczonych oświadczeń lub dokumentów w dwóch sytuacjach:

1) jeżeli zamawiający posiada oświadczenia lub dokumenty dotyczące tego wykonawcy lub,

2) jeżeli może je uzyskać za pomocą bezpłatnych i ogólnodostępnych baz danych, w szczególności rejestrów publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

Zamawiający będzie dysponował dokumentami dotyczącymi danego wykonawcy w przypadku ich uzyskania w  prowadzonych uprzednio postępowaniach, co do których zgodnie z art. 97 ust. 1 PZP ma obowiązek przechowywania dokumentacji przez okres 4 lat od dnia ich zakończenia. Co istotne, to od decyzji wykonawcy zależy, czy będzie ponownie składał stosowne dokumenty i oświadczenia czy też skorzysta z przysługującego mu uprawnienia.

Natomiast w zakresie dokumentów i oświadczeń ogólnodostępnych w bezpłatnych bazach danych zamawiający pobierze stosowne dokumenty, w przypadku wskazania przez wykonawcę ich dostępności w formie elektronicznej pod określonymi adresami, zgodnie z § 10 Rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 26 lipca 2016 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia. Realizację powyższego obowiązku umożliwia zawarcie w formularzu JEDZ odpowiednich rubryk przeznaczonych na wskazanie przez wykonawcę stosownego adresu internetowego.

Warto w tym miejscu wskazać na stanowisko wyrażone przez Izbę w wyroku z dnia z dnia 5 stycznia 2017 r., sygn. akt KIO 2334/16, gdzie uznano za dopuszczalne ustalenie przez zamawiającego poprawności wskazanych przez wykonawcę danych zawartych w JEDZ w oparciu o ogólnodostępne bazy danych.

W rzeczonym postępowaniu wykonawca w treści formularza JEDZ w części IV, sekcja C, w zakresie dotyczącym wykazu osób skierowanych przez wykonawcę do realizacji zamówienia, omyłkowo wpisał błędne imię i nazwisko. Zamawiający samodzielnie ustalił fakt, że wskazane w formularzu JEDZ dane odnoszą się do innej osoby, niż osoba wskazana przez wykonawcę. W swoich ustaleniach oparł się o informacje pochodzące ze strony internetowej Łódzkiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. W przedmiotowej sprawie Izba zgodziła się z zamawiającym, że treść formularza JEDZ mogła zostać wyjaśniona w ramach kompetencji zamawiającego na podstawie z art. 26 ust. 6 PZP, a co za tym idzie zamawiający nie miał obowiązku wezwania wykonawcy do składania wyjaśnień w przedmiotowym zakresie.

Działanie zamawiającego należy uznać za dopuszczalne, jednak jego podstawą nie powinien być rzeczony art. 26 ust. 6 PZP. Czym innym jest bowiem obowiązek samodzielnego uzyskania określonych dokumentów i oświadczeń dotyczących wykonawcy z ogólnodostępnych baz danych (jedynie w przypadku wskazania miejsca ich udostępniania przez wykonawcę), a czym innym możliwość weryfikowania na tej podstawie informacji podanych samodzielnie przez wykonawcę w toku postępowania.

Masz pytania?

SKONTAKTUJ SIĘ Z EKSPERTEM
  • Paulina Meller-KmiecikRadca Prawny+48 669 66 44 99paulina.meller-kmiecik@gjw.pl