Zastrzeżenie tajemnicy

Obowiązek wykazania, że zastrzeżone informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa ciąży na wykonawcy. […]

Zgodnie z obecnym brzmieniem przepisów ustawy – Prawo zamówień publicznych wykonawca, który zastrzega, że podane przez niego informacje nie mogą być udostępniane, obowiązany jest wykazać, że stanowią one tajemnicę przedsiębiorstwa.

W ocenie Krajowej Izby Odwoławczej wyrażonej w wyroku z dnia 2 marca 2015 r. (KIO 279/15) uzasadnienie powinno być złożone jednocześnie z samym zastrzeżeniem. Brak wykazania zasadności zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa zwalniać ma natomiast zamawiającego z obowiązku zachowania poufności zastrzeżonych informacji.

Wyrok ten nie usuwa jednak wątpliwości, które mogą powstać po stronie zamawiającego na tle powołanej regulacji. Wbrew bowiem założeniom przyjętym przez KIO, przepis ustawy nie przyznaje zamawiającemu wprost uprawnienia do odtajnienia informacji w razie nie przedstawienia przez wykonawcę uzasadnienia dla dokonanego zastrzeżenia poufności. Zamawiający musi się tymczasem liczyć z odpowiedzialnością za nieuprawnione ujawnienie tajemnicy przedsiębiorstwa wynikającą z przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Co jest tajemnicą przedsiębiorstwa?

Tajemnicą przedsiębiorstwa zgodnie z art. 11 ust. 4 ustawy o z zwalczaniu nieuczciwej konkurencji są „nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności.”

Masz pytania?

SKONTAKTUJ SIĘ Z EKSPERTEM
  • Paulina Meller-KmiecikRadca Prawny+48 669 66 44 99paulina.meller-kmiecik@gjw.pl