Home Aktualności

“Law in Art” – webinar Mec. Pauliny Meller-Kmiecik w ramach projektu promującego sztukę i artystów

W dniu 12.04.2022 r. Mec. Paulina Meller-Kmiecik poprowadziła wykład dla uczestników serii webinarów organizowanych przez międzynarodową organizację artystyczną Viktory Art z siedzibą w Roterdamie (Holandia), w ramach projektu finansowanego z Funduszu Wyszechradzkiego, promującego sztukę i artystów z Europy Centralnej i Wschodniej.

W ramach projektu GJW.Gallery (www.gjw.gallery – konceptu artystycznego zainicjowanego i realizowanego przez Kancelarię GJW oraz poznańskiego artystę Igora Morskiego), w 2021 roku nawiązaliśmy partnerską współpracę z Viktory Art z siedzibą w Roterdamie (Holandia) oraz innymi organizacjami artystycznymi z krajów grupy wyszehradzkiej. Celem kooperacji było zainicjowanie innowacyjnego projektu artystycznego oraz wspólne aplikowanie o jego dofinansowanie z Funduszu Wyszechradzkiego.

Po miesiącach przygotowań, projekt pod nazwą „Edukacja artystyczna w postkoronawirusowym, zdigitalizowanym świecie sztuki” uzyskał grant europejski. W ramach ww. projektu skierowanego do artystów m.in. z Bułgarii, Mołdawii, Czech, Węgier, Polski oraz Słowacji, zaplanowano w całym 2022 roku liczne wydarzenia online, w tym 12 seminariów o różnej tematyce, indywidualne konsultacje oraz wystawę końcową, których celem jest pomoc w poruszaniu się w branży artystycznej, skuteczne zarządzanie karierą oraz w zwiększanie liczby odbiorców sztuki w różnych krajach.

W skład webinarów weszły również dwa spotkania o tematyce prawnej, które zostały opracowane przez naszą kancelarię. Pierwsze spotkanie pt. ”Law in Art” odbyło się w dniu 12.04.2022, a autorem wykładu była mec. Paulina Meller-Kmiecik, która odpowiada także za PR oraz promocję GJW.Gallery. Kolejna prezentacja odbędzie się w dniu 17.05.2022 i poruszy aspekty sztuki w Internecie („Art in Internet”). Wszystkie seminaria prowadzone są w j. angielskim .

Prawo jest ważną, ale skomplikowaną częścią branży artystycznej. Seminarium „Law in Art” stanowiło wprowadzenie do pojęć związanych z prawami własności intelektualnej (IP), w tym w szczególności z prawami autorskimi. W przystępnej formie przedstawiliśmy artystom, pochodzącym z różnych jurysdykcji zagranicznych, generalny zarys ich praw i obowiązków, rekomendując określone działania związane z przeniesieniem prawa autorskich, ochroną interesów prawnych artystów na gruncie najpopularniejszych umów zawieranych w związku z realizacją działalności artystycznej oraz możliwe środki zaradcze związane z naruszeniem praw autorskich.

Więcej informacji pod adresem: https://www.victoryart.eu/art-seminars.xhtml