
Nasze usługi
- powrót do Prawo spółek – transakcje, przekształcenia, badania
- Zakładanie spółek
- Przekształcanie spółek
- Due diligence nieruchomości
- Due diligence spółki
- Fuzje i przejęcia spółek
- Likwidacja spółki
- Zakładanie fundacji i stowarzyszeń
- Umowy inwestycyjne
- Dokapitalizowanie spółki
- Transgraniczne łączenie spółek
Masz pytania?
SKONTAKTUJ SIĘ Z EKSPERTEMDue diligence spółki
Badania due diligence przeprowadzamy w oparciu o własną metodologię badania, wypracowaną w toku wielu audytów realizowanych przez zespół naszej kancelarii. W toku badania uwzględniamy wszystkie istotne aspekty funkcjonowania spółki (w tym zakresy badania związane ze specyfiką branży, w której działa spółka), co umożliwia precyzyjne zidentyfikowanie zagrożeń dla planowanej transakcji. Dla naszych klientów przygotowujemy pełne raporty z badania oraz raporty typu red flag, w których koncentrujemy się na wyspecyfikowaniu kluczowych ryzyk oraz sposobów zabezpieczenia lub minimalizowania skutków ich wystąpienia. Raporty z audytów sporządzamy w formie, która zapewnia przejrzystość oraz umożliwia zainteresowanym podmiotom poznanie stanu prawnego oraz ocenę ewentualnych ryzyk prawnych związanych z transakcją.
Badanie due diligence spółki
Celem przeprowadzanego badania due diligence jest identyfikacja istniejących lub potencjalnych ryzyk prawnych, których materializacja może mieć istotny wpływ na wartość przedsiębiorstwa. Badanie to realizowane jest na zlecenie spółki lub inwestora, w związku z konkretnym zamiarem gospodarczym, takim jak zbycie udziałów bądź akcji, przejęcie lub połączenie spółek, wprowadzenie spółki do obrotu publicznego lub planowana restrukturyzacja.
Etap wstępny obejmuje opracowanie listy badawczej (listy badania due diligence), która stanowi szczegółowy program czynności analitycznych. Dokument ten jest przedmiotem uzgodnień zarówno z klientem, jak i z przedstawicielami badanej spółki, celem zapewnienia efektywności procesu oraz uwzględnienia kluczowych aspektów istotnych z perspektywy transakcji.
Due diligence prawne
Analiza sytuacji prawnej spółki stanowi jeden z podstawowych obszarów badania due diligence. Proces rozpoczynamy od weryfikacji kluczowych dokumentów i informacji określających status prawny spółki – w szczególności struktury właścicielskiej, zakresu uprawnień wspólników lub akcjonariuszy, zasad funkcjonowania organów zarządczych i nadzorczych, treści umowy lub statutu oraz realizacji obowiązków rejestrowych. Sprawdzamy także uchwały podejmowane przez organy spółki, a także wewnętrzne regulaminy. Zakres badania może obejmować m.in.: kwestie korporacyjne, stan prawny nieruchomości i majątku spółki, prawa własności intelektualnej, korzystanie z pomocy publicznej i dotacji unijnych, zobowiązania z tytułu pożyczek i kredytów, posiadane zezwolenia i koncesje, należności i zobowiązania handlowe, udziały w innych podmiotach, a także sprawy pracownicze i ubezpieczeniowe.
Due diligence podatkowe
Prowadzimy szczegółową analizę sytuacji podatkowej spółki, której celem jest ocena prawidłowości wywiązywania się z obowiązków podatkowych oraz identyfikacja potencjalnych zagrożeń związanych z ujawnionymi nieprawidłowościami lub wątpliwościami interpretacyjnymi. W ramach badania uwzględniamy m.in. postępowania prowadzone przez organy podatkowe, wydane decyzje podatkowe oraz wszelkie inne aspekty działalności spółki istotne z perspektywy ryzyk podatkowych. Nasze podejście pozwala na wczesne wykrycie obszarów wymagających korekty lub uzupełnienia, co przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa transakcji oraz transparentność sytuacji finansowo-podatkowej badanego podmiotu.
Sytuacja finansowa spółki
Raporty z badania due diligence prawnego i podatkowego stanowią punkt wyjścia dla określenia sytuacji finansowej badanej spółki. W toku procesu badania analizujemy m.in. majątek spółki, ze szczególnym uwzględnieniem istniejących wierzytelności oraz długów. Weryfikujemy zawarte umowy oraz prowadzone postępowania (sądowe, administracyjne), także pod kątem ich negatywnego wpływu na płynność finansową spółki. Analiza obejmuje także potencjał gospodarczy badanego podmiotu, z uwzględnieniem posiadanego mienia, przyznanych zezwoleń, koncesji i licencji oraz praw własności intelektualnej.
Kompleksowy audyt prawny spółki
Prowadzone przez nas audyty obejmują także inne aspekty działalności spółki, które mają znaczenie dla potencjalnych inwestorów. W swoich analizach uwzględniamy m.in. stosunki wewnętrzne istniejące na gruncie prawa pracy (analiza regulacji z zakresu zbiorowego prawa pracy), zgodność zasad przetwarzania danych osobowych z regulacjami krajowymi i europejskimi, zasady ochrony bezpieczeństwa danych, zasady ochrony praw własności intelektualnej. Na życzenie naszych klientów uwzględniamy również niejednokrotnie założenia prawne modelu biznesowego spółki lub grupy kapitałowej w której działa spółka oraz analizujemy praktyki operacyjne, porównując je z praktykami stosowanymi przez konkurentów w branży.
Wsparcie spółek w badaniu due diligence
Świadczymy kompleksowe wsparcie prawne w zakresie przygotowania spółki do badania due diligence przeprowadzanego przez podmiot zewnętrzny, działający na zlecenie potencjalnego inwestora. Zakres naszej pomocy obejmuje m.in. opracowanie dokumentacji, sporządzanie zestawień i udzielanie wyjaśnień, które pozwalają ograniczyć wpływ badania na bieżące funkcjonowanie spółki oraz zapewnić najwyższy standard ochrony informacji poufnych i tajemnicy przedsiębiorstwa. W ramach świadczonych usług przygotowujemy również analizy prawne oraz opinie eksperckie mające na celu usprawnienie prac audytorów i zwiększenie transparentności sytuacji prawnej spółki.
GJW Gramza i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych spółka partnerska oferuje wsparcie w zakresie przygotowania do badania due diligence zarówno dla podmiotów z siedzibą w Poznaniu, jak i na terenie całego kraju. Nasze doświadczenie obejmuje zarówno transakcje krajowe, jak i międzynarodowe.
Nasze usługi
- Powrót do Prawo spółek – transakcje, przekształcenia, badania
- Zakładanie spółek
- Przekształcanie spółek
- Due diligence nieruchomości
- Due diligence spółki
- Fuzje i przejęcia spółek
- Likwidacja spółki
- Zakładanie fundacji i stowarzyszeń
- Umowy inwestycyjne
- Dokapitalizowanie spółki
- Transgraniczne łączenie spółek
Masz pytania?
SKONTAKTUJ SIĘ Z EKSPERTEM