Kategorie

  • Podatki i finanse
  • Prawo pracy

Podmiotowe środki dowodowe potwierdzające brak podstaw wykluczenia

Projekt Rozporządzeniem Ministra Rozwoju sprawie rodzajów podmiotowych środków dowodowych oraz innych dokumentów lub oświadczeń, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, przewiduje szereg zmian w zakresie podmiotowych środków dowodowych, które mają na celu potwierdzenie braku podstaw wykluczenia.

W postępowaniach o udzielenie zamówienia powyżej progów unijnych zamawiający obligatoryjnie żąda podmiotowych środków dowodowych na potwierdzenie braku podstaw wykluczenia. Natomiast w postępowaniach o wartości poniżej progów zamawiający nie ma takiego obowiązku. W związku z tym w § 4 projektowanego rozporządzenia wprowadzono regulację, która umożliwia zamawiającemu żądanie ogólnego oświadczenia o aktualności informacji zawartych w oświadczeniu wstępnym, o którym mowa w art. 125 ust. 1 nPZP.

Oświadczenie potwierdzające aktualność informacji zawartych w oświadczeniu wstępnym

Na gruncie projektowanego rozporządzenia ograniczeniu ulega szeroki katalog dokumentów potwierdzających brak podstaw wykluczenia.  Wykonawca w zakresie szeregu przesłanek będzie bowiem składać przewidziane w § 2 ust. 1 pkt 7 projektowanego Rozporządzenia oświadczenie potwierdzające aktualność informacji zawartych w oświadczeniu wstępnym, a zatem oświadczeniu, o którym mowa w art. 125 ust. 1 nPZP.

W efekcie powyższego, eliminowane są oświadczenia, które w istocie powtarzają treść oświadczenia wstępnego, takie choćby jak oświadczenie o braku objęcia prawomocnym wyrokiem lub ostateczną decyzją o zaleganiu z uiszczaniem danin publicznych czy oświadczenie o niezaleganiu z opłacaniem podatków i opłat lokalnych.

Z drugiej strony katalog dokumentów zostanie  poszerzony o informację z Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) w związku z wprowadzeniem nowej przesłanki wykluczenia związanej z brakiem zgłoszenia informacji o beneficjentach rzeczywistych lub zmiany tej informacji do CRBR przez podmiot do tego zobowiązany, o której mowa w art. 108 ust. 2 nowego PZP.

Informacja z KRK

Warto zauważyć, że w zakresie informacji z KRK o osobie lub podmiocie zbiorowym, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 projektowanego rozporządzenia służy ona potwierdzeniu odpowiednio, że:

  • wykonawca będący osobą fizyczną lub osoba pełniąca u wykonawcy funkcję kierowniczą nie została prawomocnie skazana za przestępstwo określone w art. 108 ust. 1 pkt 1 i art. 109 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy;
  • wykonawca będący osobą fizyczną lub osoba pełniąca u wykonawcy funkcje kierownicze nie została prawomocnie ukarana za wykroczenie określone w art. 109 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy, za które wymierzono karę aresztu;
  • wobec wykonawcy będącego podmiotem zbiorowym nie orzeczono zakazu ubiegania się o zamówienia publiczne tytułem środka karnego.

Przepis § 2 ust. 1 pkt 1 projektowanego rozporządzenia stanowi odpowiednik § 5 pkt 1 dotychczasowego rozporządzenia. Regulacja ta różni się od poprzedniej przede wszystkim tym, że okres ważności informacji z KRK został powiązany z datą jej złożenia, a nie z terminem składania ofert albo wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, jak dotychczas.

Natomiast z uwagi na to, że w KRK nie ujawnia się informacji dotyczących ukarania za wykroczenie, za które wymierzone karę ograniczenia wolności lub karę grzywny, a także informacji o orzeczeniu tytułem środka zapobiegawczego zakazu ubiegania się o zamówienia publiczne. Podmiotowym środkiem dowodowym poświadczającym, że:

  • wykonawca będący osobą fizyczną lub osoba pełniąca u wykonawcy funkcje kierownicze nie została prawomocnie ukarana za wykroczenie określone w art. 109 ust. 1 pkt 2 lit. b nPZP, za które wymierzone karę ograniczenia wolności lub karę grzywny,
  • wobec wykonawcy nie wydano ostatecznej decyzji administracyjnej, o której mowa w art. 109 ust. 1 pkt 2 lit. c nPZP,
  • wobec wykonawcy będącego podmiotem zbiorowym nie orzeczono tytułem środka zapobiegawczego zakazu ubiegania się o zamówienia publiczne

– jest wyłącznie oświadczenie określone w § 2 ust. 1 pkt 7 projektowanego rozporządzenia.

Masz pytania?

SKONTAKTUJ SIĘ Z EKSPERTEM
  • Paulina Meller-KmiecikRadca Prawny+48 669 66 44 99paulina.meller-kmiecik@gjw.pl