Przedmiotowe środki dowodowe

Projekt nowego PZP posługuje się w słowniczku pojęciem podmiotowych i przedmiotowych środków dowodowych. Pierwsze z nich stanowią środki służące potwierdzeniu braku podstaw wykluczenia, spełniania warunków udziału lub kryteriów selekcji.

Natomiast kategoria przedmiotowych środków dowodowych obejmuje te środki, które mają celu potwierdzenie, że oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane spełniają określone przez zamawiającego wymagania, a zatem służą zweryfikowaniu poprawności merytorycznej oferty. Mogą one przybrać postać certyfikatów, oznakowań, dokumentów bądź innych środków.

W przeciwieństwie do środków podmiotowych, zasadą ma być składanie środków przedmiotowych wraz z ofertą. Wynika to z tego, że zamawiający powinien mieć możliwość zapoznania się z tego typu dowodami już na etapie badania oferty, a nie na etapie badania podmiotowego wykonawcy. Praktyka pokazuje, że szczególnie w przypadku zamówień o skomplikowanym przedmiocie istnieje duże ryzyko odrzucenia oferty jako niezgodnej z treścią SIWZ, przy czym w nowej ustawie ta przesłanka odrzucenia będzie określona jako niezgodność treści oferty z wymaganiami zamawiającego określonymi w dokumentach zamówienia.

Warto zauważyć, że nie jest to rozwiązanie obligatoryjne, jeżeli bowiem zamawiający uzna, że w danym przypadku składanie przedmiotowych środków dowodowych wraz z ofertą nie jest niezbędne do zapewnienia odpowiedniego przebiegu postępowania, może zażądać złożenia przez wykonawcę wszystkich lub niektórych środków dowodowych w terminie późniejszym, wyznaczając wykonawcy odpowiedni termin nie krótszy niż 10 dni.

Zamawiający może żądać jedynie przedmiotowych środków dowodowych proporcjonalnych i związanych z przedmiotem zamówienia. Przy czym żądanie przedmiotowych środków dowodowych, nie może ograniczać uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców. Zamawiający akceptuje równoważne certyfikaty, dokumenty lub inne przedmiotowe środki dowodowe, jeśli w dostateczny sposób potwierdzają, że oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane spełniają wymagania określone przez zamawiającego.

W przypadku gdy wykonawca wbrew zobowiązaniu nie złoży przedmiotowych środków dowodowych lub będą one niekompletne, zamawiający będzie mógł wezwać do ich złożenia lub uzupełnienia, ale tylko wtedy jeżeli  przewidział tę możliwość w ogłoszeniu lub dokumentach zamówienia. Aby nie nakładać na zamawiającego zbędnych obowiązków, nie będzie konieczności wzywania wykonawcy do złożenia przedmiotowego środka dowodowego, jeżeli oferta wykonawcy i tak podlega odrzuceniu.

Niezłożenie przedmiotowych środków dowodowych z przyczyn leżących po stronie wykonawcy w odpowiedzi na wezwanie zamawiającego, spowoduje zatrzymanie wadium. Dotyczyć to ma jedynie tych przypadków, w których zamawiający w ogóle żąda złożenia wadium, warto bowiem zauważyć, że pod rządami nowej ustawy instytucja ta nie będzie już obligatoryjna nawet w postępowaniach ponadprogowych.

Masz pytania?

SKONTAKTUJ SIĘ Z EKSPERTEM
  • Paulina Meller-KmiecikRadca Prawny+48 669 66 44 99paulina.meller-kmiecik@gjw.pl