
Nasze usługi
- powrót do Prawo energetyczne, zagadnienia regulacyjne, ochrona konkurencji
- Badania due diligence przedsiębiorstw energetycznych
- Zgody na koncentrację przedsiębiorstw
- Postępowania przed Prezesem UOKiK
- Transakcje M&A w sektorze energetyki
- Zakładanie spółdzielni energetycznych
- Postępowania koncesyjne
- Umowy sprzedaży, przesyłu i dystrybucji energii
- Fotowoltaika, wiatraki, biogazownie – przygotowanie inwestycji OZE
- Postępowania przed Prezesem URE
- Przyłączenie do sieci – uzyskanie warunków, umowy
Masz pytania?
SKONTAKTUJ SIĘ Z EKSPERTEMZakładanie spółdzielni energetycznych
Prowadzimy doradztwo w zakresie szeroko rozumianych aspektów prawnych związanych z utworzeniem oraz prowadzeniem działalności związanej z wytwarzaniem energii elektrycznej, biogazu lub ciepła na potrzeby własne spółdzielni energetycznych oraz jej członków. Jeżeli rozważasz założenie spółdzielni energetycznej, nasz zespół oferuje kompleksowe wsparcie na każdym etapie procesu tworzenia takiego podmiotu.
Analiza stanu faktycznego i dobór odpowiednich rozwiązań
Wnikliwie analizujemy uwarunkowania faktyczne i dobieramy zindywidualizowane rozwiązania prawne, które zapewniają zgodne z obowiązującym prawem założenie i prowadzenie spółdzielni energetycznej w Polsce. Dobieramy właściwe rozwiązania do potrzeb naszych klientów oraz wspieramy ich na każdym etapie prowadzenia działalności związanej z wytwarzaniem energii. Wspieramy zarówno duże projekty, jak i lokalnych wytwórców zamierzających utworzyć spółdzielnię energetyczną, dostosowując nasze działania do specyfiki danej lokalizacji.
Spóldzielnie energetyczne – doradztwo prawne na etapie przygotowawczym
Nasz zespół oferuje całościowe zbadanie stanu faktycznego tworzącej się spółdzielni energetycznej ze szczególnym uwzględnieniem uwarunkowań lokalizacyjnych (weryfikacja lokalizacji przez pryzmat dopuszczalnych obszarów), technicznych (weryfikacja rodzaju proponowanych rozwiązań OZE w kontekście obowiązujących przepisów i wymaganych koncesji, decyzji etc.), ekonomicznych oraz prawnych (opracowanie statutu spółdzielni energetycznej, umów sprzedaży energii, porozumień, dokumentów formalno-prawnych etc.). Zapewniamy wsparcie także w toku procesu związanego z przygotowaniem oraz rejestracją spółdzielni energetycznej w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).
Stworzenie odpowiednich procedur organizacyjnych (procedury wewnętrzne spółdzielni energetycznej)
Świadczymy pomoc prawną również w zakresie stworzenia kompleksowo opisanych procedur wewnętrznych, niezbędnych zarówno do powołania spółdzielni energetycznej oraz do jej skutecznego i zgodnego z prawem prowadzenia. Nasz zespół przekazuje również rekomendacje wewnątrzorganizacyjne, które mają na celu zoptymalizowanie działalności spółdzielni energetycznej, przede wszystkim z punktu widzenia legalności jej codziennego funkcjonowania.
Doradztwo w zakresie relacji z podmiotami zewnętrznymi
Oferujemy pomoc prawną w zakresie stworzenia wzorcowych postanowień umownych w relacjach biznesowych z podmiotami zewnętrznymi oraz bieżące doradztwo w przypadku negocjowania konkretnych umów gospodarczych. Nasze wsparcie pozwala lokalnym wytwórcom energii, a także przedsiębiorstwom energetycznym, grupom producenckim, organizacjom samorządowym oraz stowarzyszeniom OZE na budowanie stabilnych i zgodnych z prawem podstaw współpracy, co ma kluczowe znaczenie na etapie tworzenia i rozwijania spółdzielni energetycznych.
Zgłoszenie spółdzielni energetycznej do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR)
Pomagamy w procedurze zgłoszenia spółdzielni energetycznej do rejestru prowadzonego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR), wyjaśniamy pojawiające się wątpliwości organów administracyjnych oraz dbamy o kompletność i zgodność dokumentacji z obowiązującymi regulacjami prawnymi. Ważnym elementem procedury jest prawidłowe przygotowanie i zatwierdzenie statutu spółdzielni energetycznej oraz przygotowanie innych formalnych dokumentów.
Reprezentacja interesów spółdzielni energetycznych w przypadku wystąpienia problemów prawnych
Reprezentujemy interesy spółdzielni energetycznej na każdym etapie postępowania spornego lub administracyjnego, również w relacjach z parterami biznesowymi. Skutecznie bronimy interesów spółdzielni energetycznej i działając na podstawie obowiązujących przepisów prawa, dążymy do możliwie najkorzystniejszych rozwiązań w danej sytuacji.
Analiza zmieniających się uwarunkowań prawnych
Zespół Kancelarii GJW na bieżąco śledzi zmieniające się otoczenie prawne, które może mieć wpływ na działalność spółdzielni energetycznych w Polsce. Korzystając z naszej pomocy prawnej, klienci zyskują pewność, że żadna z nadchodzących zmian ich nie zaskoczy, a nasz zespół w odpowiedni sposób przygotuje spółdzielnię energetyczną oraz jej członków na nadchodzące zmiany w prawie.
Nasze usługi
- Powrót do Prawo energetyczne, zagadnienia regulacyjne, ochrona konkurencji
- Badania due diligence przedsiębiorstw energetycznych
- Zgody na koncentrację przedsiębiorstw
- Postępowania przed Prezesem UOKiK
- Transakcje M&A w sektorze energetyki
- Zakładanie spółdzielni energetycznych
- Postępowania koncesyjne
- Umowy sprzedaży, przesyłu i dystrybucji energii
- Fotowoltaika, wiatraki, biogazownie – przygotowanie inwestycji OZE
- Postępowania przed Prezesem URE
- Przyłączenie do sieci – uzyskanie warunków, umowy
Brak powiązanych ekspertów.