9 września 2015 roku weszła w życie ustawa o handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych z dnia 12 czerwca 2015 r. (Dz.U. z 2015, Poz. 1223). Z faktem tym wiąże się szereg istotnych informacji dla przedsiębiorców objętych systemem handlu uprawnieniami do emisji. Nowa ustawa wprowadza liczne obowiązki, w tym związane z informowaniem o prowadzeniu działalności w instalacji, sprawozdawczością, czy uiszczaniem opłat, które zostały obwarowane krótkimi terminami realizacji. W dalszej części omówione zostaną pokrótce najistotniejsze z nich.
Ustawa nakłada obowiązek złożenia w terminie 14 dni od wejścia w życie, a więc do dnia 23 września 2015 r. informacji do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami o zmianach zdolności produkcyjnej oraz o zmianach poziomu działalności. Odstępstwem od realizacji tego obowiązku może być, spełnienie go przed wejściem w życie nowej ustawy. Niezłożenie informacji o działalności prowadzonej do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (dalej „KOBiZE”) będzie skutkowało obowiązkiem zwrotu przydzielonych dotychczas uprawnień.
W myśl nowej ustawy, przedsiębiorcy będą zobowiązani do 30 września każdego roku złożyć KOBiZE sprawozdanie rzeczowo-finansowe dotyczące zadań inwestycyjnych. Obowiązek ten ominie podmioty, które nie poniosły kosztów inwestycyjnych (w ich gestii pozostanie złożenie odpowiedniej informacji w tym zakresie). Niezłożenie wyżej wskazanych sprawozdań za kolejnych pięć okresów sprawozdawczych będzie oznaczało zaprzestanie realizacji inwestycji, z czym wiązać się będzie konieczność zwrotu równowartości uprawnień do emisji wydanych w związku z realizacją takiej inwestycji.
Od dnia 9 września br. przedsiębiorca działający w systemie będzie także zobligowany do złożenia ministrowi właściwemu do spraw środowiska wniosku o zatwierdzenie wskaźników zgodności (wskaźniki zgodności oznaczają parametry służące do wykazania, że zadania inwestycyjne będą realizowane zgodnie z zasadami określonymi w Komunikacie Komisji nr 2011/C 99/03). Obowiązek ten będzie musiał być zrealizowany w terminie nie przekraczającym 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy, a więc do dnia 9 października br..
Kolejną istotną kwestią jest wprowadzenie opłaty rocznej w wysokości 500 zł za prowadzenie rachunku prze KOBiZE. Obowiązek ten ustawa nakazuje zrealizować w terminie 30 dni od dnia jej wejścia w życie, a więc od dnia 9 października br. Odstępstwo w tej kwestii może dotyczyć przypadku wcześniejszego wniesienia tej opłaty. Jej nieuiszczenie będzie skutkowało natomiast zawieszeniem dostępu do danego rachunku zgodnie z art. 34 rozporządzenia komisji nr 389/2013.
Ustawa o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych zobowiązuje również przedsiębiorcę do składania Krajowemu Ośrodkowi Bilansowania i Zarządzania Emisjami w terminie od 15 listopada do 31 grudnia każdego roku informacji o rzeczywistych lub planowanych zmianach zdolności produkcyjnej, zmianach poziomu działalności oraz zmianach w działaniach instalacji w danym roku lub informacji o braku zmian w tym zakresie. Podmioty, które nie złożą informacji, narażają się na podjęcie przez KOBiZE działań prowadzących do zawieszenia przez Ministra Środowiska wydawania uprawnień do emisji tym pomiotom i zarazem ogłoszeniem ich w wykazie publikowanym w Biuletynie Informacji Publicznej.