Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (dalej: NFOŚIGW) sfinansuje prawie 100% kosztów inwestycji związanych z poszukiwaniem i rozpoznawaniem wód termalnych w ramach programu priorytetowego „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”. W ramach projektu wykonane zostaną odwierty geotermalne w 15 miejscowościach.
Założenia projektu
Celem omawianego projektu jest poszukiwanie i rozpoznanie wód termalnych oraz opracowanie dokumentacji hydrogeologicznych dla zakwalifikowanych w programie lokalizacji. Przedsięwzięcia te pozwolą zbadać i ocenić zasoby wód termalnych w Polsce.
Program w głównej mierze skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego oraz ich związków, które wykorzystają lokalne zasoby dla produkcji energii cieplnej bądź energii elektrycznej.
Wyniki konkursu
Do projektu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” zakwalifikowano odwierty zlokalizowane w Otwocku, Żyrardowie, Wołominie i Piastowie (woj. mazowieckie), Gnieźnie i gminie Wągrowiec (woj. wielkopolskie), Inowrocławiu i Gąsawie, (woj. kujawsko-pomorskie), Łowiczu (woj. łódzkie), Jasienicy (woj. śląskie), Smykowie (woj. świętokrzyskie), Dębnie (woj. zachodniopomorskie) oraz Oławie, Trzebnicy i Głuszycy (woj. dolnośląskie).
Z pewnością program „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” powinien być wznawiany, aby coraz więcej miejscowości miało szanse na wykorzystanie potencjału energii geotermalnej.
Cele projektu
Przeprowadzenie 15 inwestycji geotermalnych w różnych rejonach Polski będzie ważnym etapem na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Program ten może mieć także znaczenie dla realizacji przez Polskę polityki Europejskiego Zielonego Ładu.
Co istotne, program ten przyczyni się także, do zwiększenia w miksie energetycznym udziału odnawialnych źródeł energii. Ponadto, rozwijanie technologii pozyskiwania energii cieplnej i elektrycznej z wód geotermalnych spowoduje poprawę jakości powietrza.
Podsumowanie
Realizacja programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” przyczyni się do rozwoju energetyki związanej z wodami geotermalnymi i ich upowszechnieniem. Obecnie funkcjonujący program dotyczy jednostek samorządu terytorialnego, a w przyszłości powinien obejmować również inne podmioty. Program należy ocenić jednoznacznie jako pozytywną formę wsparcia samorządów, które nie byłyby w stanie ponieść kosztów rozwijania technologii geotermalnych.
Realizacja tego typu programów przez samorządu przyczyni się do ich upowszechnienia.
Źródła:
https://www.gov.pl/web/klimat/prawie-cwierc-miliarda-zlotych-z-nfosigw-na-odwierty-geotermalne-w-calej-polsce
https://www.gov.pl/web/srodowisko/program-priorytetowy-nfosigw-pn-udostepnianie-wod-termalnych-w-polsce