W dniu 15 kwietnia 2021 r. Sejm przyjął nowelizację ustawy – Prawo energetyczne dotyczącą uregulowania zagadnień magazynów energii. Uchwalone przepisy w nowy sposób podchodzą do tematyki magazynowania energii elektrycznej poprzez zwolnienie podmiotów posiadających magazyny energii do 10 MW z obowiązku występowania do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (dalej: Prezes URE) z wnioskiem o wydanie stosownej Koncesji, a podmioty posiadające magazyny energii do 50 MW zobowiązuje do wpisu do odpowiedniego rejestru. Nowelizacja ustawy zwalnia również podmioty posiadające magazyny energii z obowiązku posiadania taryfy. Nowe przepisy dają Operatorom Systemu Dystrybucji (dalej: OSD) oraz Operatorom Systemu Przesyłowego (dalej: OSP) realną alternatywę dla inwestowania w zarządzane przez nich sieci.
Nowe definicje “magazynowania energii elektrycznej” oraz “magazynu energii elektrycznej”
Nowelizacja wprowadza jednolite definicje „magazynowania energii elektrycznej” oraz „magazynu energii elektrycznej”. Obowiązujące dotąd przepisy nie zawierały zgodnych definicji magazynów energii.
Nowelizacja za magazynowanie energii elektrycznej uznaje przetworzenie energii elektrycznej pobranej z sieci elektroenergetycznej lub wytworzonej przez jednostkę wytwórczą przyłączoną do sieci elektroenergetycznej i współpracującą z tą siecią do innej postaci energii, przechowanie tej energii, a następnie ponowne jej przetworzenie na energię elektryczną.
Natomiast za magazyn energii elektrycznej uznawana będzie instalacja umożliwiającą magazynowanie energii elektrycznej i wprowadzenie jej do sieci elektroenergetycznej.
Nowelizacja, a obowiązek taryfowy
Obowiązujące przepisy dotyczące magazynów energii nakładały na podmiot posiadający taki magazyn obowiązku posiadania stosownej taryfy, przegłosowana nowelizacja zakłada odejście od obowiązku. Odejście od taryfy w przypadku magazynów energii przyczyni się do ich upowszechnienia. Wskazać należy, że wiele podmiotów właśnie w związku z obowiązkiem taryfowym nie wyrażało zainteresowania magazynami energii.
Magazyny energii szansą dla Operatorów Systemu Dystrybucji oraz Operatorów Systemu Przesyłowego
System magazynów energii stanowi milowy krok dla rozwoju systemu energetycznego w Polsce. Operatorzy Systemu Dystrybucji oraz Operatorzy Systemu Przesyłowego mogą wykorzystać magazyny energii do rozwoju sieci przesyłowych, a w obszarach gdzie inwestycje te byłyby nieopłacalne magazyny energii mogłyby doprowadzić do poprawy funkcjonowania jakości sieci.
Nowelizacja z pewnością przyczyni się do wykorzystania magazynowania energii elektrycznej do szybkiego reagowania na zmieniające się zapotrzebowanie na moc w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym oraz przyczyni się do poprawy warunków napięciowych funkcjonowania sieci.
Co ważne, upowszechnienie magazynów energii wpłynie z pewnością na poprawę wykorzystania energii z Odnawialnych Źródeł Energii. Prosument posiadający magazyn energii będzie mógł gromadzić nadmiary energii wytworzone z sieci i wykorzystywać je np. w porze nocnej czy w okresach kiedy instalacja generuje mniejszą energię.
Poprzez funkcjonowanie magazynów energii sieci należące do OSD i OSP mogą zostać odciążone, chociażby energią dostarczaną do sieci z OZE.
Więcej na temat nowelizacji znaleźć można we wpisie „Magazyn energii – projekt nowelizacji ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne” z dnia 23 marca 2021 r.
Źródła:
https://www.gov.pl/web/klimat/sejm-jednoglosnie-przyjal-nowelizacje-ustawy–prawo-energetyczne