Na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt zmiany ustawy prawo energetyczne i ustawy o odnawialnych źródłach energii. Projektowana przez Ministra Klimatu i Środowiska nowelizacja ma na celu między innymi wdrożenie do polskiego porządku prawnego prawa odbiorcy końcowego do zawierania umów z cenami dynamicznymi energii elektrycznej.
Definicja umowy z ceną dynamiczną energii elektrycznej
Nowelizacja uzupełnia art. 3 ustawy Prawo energetyczne o pkt 6c), w którym zawarto definicję umowy z dynamiczną ceną energii elektrycznej:
6c) umowa z ceną dynamiczną energii elektrycznej – umowę sprzedaży energii elektrycznej zawartą pomiędzy sprzedawcą energii elektrycznej a odbiorcą końcowym, odzwierciedlającą wahania cen na rynkach transakcji natychmiastowych, w tym na rynkach dnia następnego i dnia bieżącego, w odstępach równych okresowi rozliczania niezbilansowania w rozumieniu art. 2 pkt 15 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/943 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie rynku wewnętrznego energii elektrycznej (Dz. Urz. UE L 158 z 14.6.2019, str. 54), zwanego dalej „rozporządzeniem 2019/943”.
Umowy z ceną dynamiczną energii elektrycznej, uruchomienie systemów zdalnego odczytu oraz Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii mają na celu zagwarantowanie przejrzystości cen energii elektrycznej na rynku.
Kto może zawrzeć umowę z dynamiczną ceną energii elektrycznej?
Nowelizacja Prawa Energetycznego zakłada, że z umowy skorzystać będą mogli jedynie odbiorcy końcowi z zainstalowanym licznikiem zdalnego odczytu. Kwestie liczników zdalnych reguluje ustawa z dnia 20 maja 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw, która wejdzie w życie 3 lipca 2021 roku. Uchwalona nowelizacja zakłada, że do 2028 r. z liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej ma korzystać 80% odbiorców końcowych energii elektrycznej.
Nowe obowiązki sprzedawcy
Projektowana nowelizacja zakłada, że sprzedawca energii elektrycznej będzie zobowiązany do prowadzenia sprzedaży energii na podstawie umowy z ceną dynamiczną energii elektrycznej w przypadku, gdy ma on zawarte umowy sprzedaży energii elektrycznej z minimum 200 000 odbiorców końcowych. Co istotne sprzedawca taki będzie zobowiązany do publikowania na swoich stronach internetowych ofert na umowę z ceną dynamiczną energii elektrycznej. Ma to ułatwić odbiorcom końcowym zapoznanie się z ofertą różnych sprzedawców.
Nowe kompetencje Prezesa URE
Projektowana zmiana ustawy – prawo energetyczne powierza Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki obowiązek monitorowania zawierania i stosowania umów z cenami dynamicznymi energii elektrycznej, ofert sprzedawców energii elektrycznej, wpływu tych umów i ofert na ceny i stawki opłat dla odbiorców w gospodarstwach domowych. Prezes URE zajmie się także szacowaniem ryzyka związanego z umowami. Nowelizacja zakłada, że Prezes URE do dnia 30 maja każdego roku publikować będzie raport z monitorowania umów.
Źródła:
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20210001093
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32019R0943
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12347450/katalog/12792152#12792152