Uwzględniając potrzebę ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko oraz zdrowie i życie ludzi, najnowszą nowelizacją ustawy – Prawo ochrony środowiska 1 ustawodawca rozszerzył zakaz wprowadzania do obrotu tzw. „kopciuchów” (kotłów pozaklasowych, nieokologicznych), a więc kotłów na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej nie większej niż 500 kW, które nie spełniają normy jakościowej PN-EN 303-5 2, o wprowadzenie zakazu importu do Polski „kopciuchów”.
Stan prawny „sprzed” i „po” nowelizacji
Dotychczas obowiązywał zakaz wprowadzania do obrotu „kopciuchów”, które nie spełniają normy PN-EN 303-5 3, przy czym zakazem nie zostały objęte importowane „kopciuchy”. Z dniem 23 listopada 2019 r. ustawodawca ograniczył dopuszczalność wprowadzenia do obrotu „kopciucha” sprowadzanego do Polski z innych państw członkowskich UE, Republiki Turcji i państw EFTA (będących stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym)4, przy czym od dnia 23 listopada 2019 r. wprowadzenie do obrotu kotła na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej nie większej niż 500 kW rozumie się jako:
każde rozporządzenie kotłem na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej nie większej niż 500 kW na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez dokonanie jakiejkolwiek czynności prawnej lub faktycznej, w tym najem oraz sprzedaż za pomocą środków porozumiewania się na odległość, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej lub realizowane w innej formie niż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej .5
Skutek nowelizacji
W wyniku najnowszej zmiany ustawy – Prawo ochrony środowiska, ustawodawca zdecydował, że wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe, dotyczą w takim samym zakresie zarówno produktów polskich, jak i produktów pochodzących z innych państw członkowskich UE, Republiki Turcji oraz państw członkowskich EFTA będących stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.
Stop „kopciuchom”: Inspekcja Handlowa uprawniona do przeprowadzania kontroli i wymierzania kar pieniężnych
Wskutek nowelizacji wzmocnione zostały uprawnienia Inspekcji Handlowej w zakresie kontroli, czy oferowane przez przedsiębiorców „kopciuchy” spełniają wymagania stawiane tym urządzeniom. Przedsiębiorca, który narusza zakaz i wprowadza do obrotu „kopciuchy”, podlega karze pieniężnej. Kara pieniężna wynosi do 5% przychodu przedsiębiorcy osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym, jednak nie mniej niż 10 000 zł.
Będzie monitoring internetu w poszukiwaniu „kopciuchów”
W dniu 26 listopada 2019 r. Prezes UOKiK poinformował, że
na zlecenie Ministerstwa Rozwoju powstało oprogramowanie, które pozwoli Inspekcji Handlowej na automatyczną weryfikację ofert sprzedaży kotłów na paliwo w internecie. Dzięki temu łatwiej będzie „namierzyć” sprzedawane kopciuchy. Oprogramowanie umożliwi zautomatyzowaną weryfikację ofert sprzedaży kotłów na paliwo stałe, zamieszczanych na portalach internetowych. Program wyłapie te oferty, w których urządzenie nie spełnia wymagań określonych w przepisach. Formalny dostęp do niego będą mieć pracownicy UOKiK oraz wojewódzkich inspekcji handlowych. 6
Wyeliminowanie możliwości sprawdzania do Polski nieekologicznych kotłów oraz wyposażenie Inspekcji Handlowej w szeroki zakres kompetencji kontrolnych i nadzorczych stanowi bez wątpienia kolejny ważny krok legislacyjny w walce o czyste powietrze.
1 Ustawa z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2166)
2 Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe, Dz. U. poz. 1690
3 Art. 171 ustawy – Prawo ochrony środowiska
4 Art. 171b ust. 2 ustawy – Prawo ochrony środowiska
5 Art. 172a pkt 2 ustawy – Prawo ochrony środowiska
6 https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=15972