Co to znaczy, że dokumenty mają być aktualne na dzień ich złożenia?

Mimo, że już sporo czasu upłynęło od czerwcowej nowelizacji Prawa zamówień publicznych, niektórzy zamawiający wciąż popełniają błędy w zakresie oceny poprawności złożonych przez wykonawcę dokumentów. Problematyczne zdaje się być nadal pojęcie dokumentów „aktualnych na dzień złożenia”, o jakich mowa w art. 26 ust. 1 PZP oraz sposób składania dokumentów na wezwanie zamawiającego w trybie art. 26 ust. 3 PZP.

Dla przykładu, w niedawno prowadzonym przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. postępowaniu (w którego przedmiocie KIO orzekała wyrokiem z dnia 1 marca 2018 r., sygn. akt 0280/18) zamawiający wymagał od wykonawców przedstawienia dokumentów potwierdzających brak podstaw wykluczenia, w tym informacji z KRK.

Zamawiający zastosował przy tym art. 26 ust. 2f PZP i wymagał złożenia tejże informacji wraz z ofertą. Termin składania ofert przypadał na dzień 5 stycznia 2018 r. Jeden z wykonawców nie złożył wymaganych dokumentów w tym terminie, wobec czego zamawiający wezwał go na podstawie art. 26 ust. 3 PZP do uzupełnienia dokumentów do dnia 24 stycznia 2018 r. Mimo, iż przed upływem wyznaczonego terminu rzeczone dokumenty zostały uzupełnione, zamawiający wykluczył wykonawcę z postępowania w oparciu o art. 24 ust. 1 pkt 12 PZP i uznał jego ofertę za odrzuconą.

Zamawiający argumentował przy tym, że informacje z KRK opatrzone datami 22 i 23 stycznia 2018 r., a zatem datami po dniu otwarcia ofert, lecz przed datą wyznaczoną na uzupełnienie, nie spełniają wymogów ustawy.

O tym z jaką datą mogą być składane dokumenty pisaliśmy już na łamach bloga, w tym artykule “Z jaką datą mogą być złożone dokumenty, o które wzywa zamawiający na podstawie art. 26 ust. 3 PZP?“. Obecnie wystarczające jest bowiem, aby dokument złożony został z datą bieżącą tj. był aktualny na dzień jego złożenia. Data ta może (i najczęściej będzie) datą przypadającą po dniu składania ofert. Co istotne warunki udziału w postępowaniu oraz brak przesłanek wykluczenia powinny być spełnione na dzień składania ofert i trwać przez cały okres postępowania, jednak dowody składane na potwierdzenie powyższego mają być aktualne na dzień ich składania.

Zatem błędne było stanowisko zamawiającego, że informacje z KRK, mające potwierdzić fakt niepodlegania wykluczeniu, wystawione po dacie składania ofert nie potwierdzają tej okoliczności.

Powyższe podkreśliła także Izba w omawianym wyroku (sygn. akt 0280/18), wskazując, iż: „W aktualnym stanie prawnym nie ma zobowiązania do przedstawiania dokumentów dotyczących braku podstaw do wykluczenia (w tym m.in. informacji z KRK) z datą sprzed składania ofert lub nawet z datą po składaniu ofert ale z wprost określonym stanem faktycznym dotyczącym daty składania ofert. Wystarczające jest obecnie przedstawienie aktualnego na dzień złożenia dokumentu z datą po dniu składania wniosków, z poświadczeniem stanu faktycznego na dzień wystawienia dokumentu, o ile zachowuje on swą aktualność na dzień składania wniosków (tu ofert) rozumianą jako brak sprzeczności treściowej z oświadczeniem składanym wstępnie w ramach JEDZ.”

Postawienie wymogu, aby wykonawca, który składa wraz z ofertą oświadczenie w formie JEDZ, równocześnie dysponował kompletem dokumentów, potwierdzających spełnienie warunków i brak podstaw wykluczenia nie później niż na dzień składania ofert stanowiłoby zaprzeczenie celu nowelizacji PZP, jakim było odformalizowanie i uproszczenie procedur przetargowych.

Masz pytania?

SKONTAKTUJ SIĘ Z EKSPERTEM
  • Paulina Meller-KmiecikRadca Prawny+48 669 66 44 99paulina.meller-kmiecik@gjw.pl