Czy podwykonawca może złożyć samodzielnie ofertę?

Zasadą jest, że wykonawca w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego może złożyć tylko jedną ofertę (art. 82 ust. 1 PZP). Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy działa on samodzielnie, jak i z innymi podmiotami np. w formie konsorcjum czy spółki cywilnej.

Powyższa regulacja nie zakazuje jednak występowania w ramach jednego postępowania jako wykonawca oraz jako podwykonawca bądź podmiot udostępniający zasoby. Nie mamy wówczas do czynienia ze złożeniem więcej niż jednej oferty.

Jednak wykorzystywanie przez jednego z wykonawców doświadczenia drugiego wykonawcy w celu wykazania spełnienia warunków udziału w postępowaniu bądź samodzielnie złożenie oferty przez podwykonawcę, mimo, iż co do zasady dopuszczalne, może być oceniane przez pryzmat zachowań stanowiących czyny nieuczciwej konkurencji, w szczególności zmowy przetargowej. W takiej sytuacji zamawiający nie może bezrefleksyjnie i automatycznie odrzucić oferty powołując się na zmowę przetargową, lecz zobowiązany jest każdorazowo do wykazania celu lub skutku antykonkurencyjnego takiego działania. O konieczności wykazania celu antykonkurencyjnego zmowy pisaliśmy w tym wpisie .

Jak wskazała Izba w wyroku z dnia 15 września 2017 r., KIO 1819/17 wykorzystywanie przez jednego z wykonawców doświadczenia drugiego wykonawcy w celu wykazania spełnienia warunków zamawiającego nie może być bezrefleksyjnie traktowane jako przesłanka do odrzucenia oferty. Podobnie automatycznie nie można odrzucać ofert, jeżeli jeden wykonawca jest podwykonawcą i jednocześnie samodzielnie składa ofertę w tym samym postępowaniu zamówieniowym. Same takie powiązania nie świadczą jeszcze o istnieniu zmowy przetargowej. W stanie faktycznym rozpoznawanej sprawy wykonawca X wskazał jako podwykonawcę wykonawcę Y, a wykonawca Y korzystał z udostępnionych zasobów wykonawcy X.

Warto jednak zwrócić uwagę na stanowisko wyrażone przez wiceprezesa Urzędu Zamówień Publicznych w piśmie z dnia 24 czerwca 2015 r., gdzie podkreślono, iż sytuacja, w której jeden podmiot złożył ofertę jako wykonawca oraz występuje jako podwykonawca w ramach oferty innego wykonawcy, będąc obowiązanym do realizacji niemal całego zamówienia, może być rozpatrywana pod kątem czynności zmierzającej do obejścia ustawy.

Wiceprezes zwrócił uwagę, że w takiej sytuacji może znaleźć zastosowanie przepis art. 58 § 1 KC zgodnie z którym, nieważną jest nie tylko czynność sprzeczna z ustawą, lecz także czynność prawna mająca na celu obejście ustawy. Dotyczy to takich czynności prawnych, które z formalnego punktu widzenia nie są sprzeczne z ustawą, jednak w rzeczywistości zmierzają do realizacji celu, który jest zakazany.

Tak można ocenić sytuację, gdy wykonawca składa ofertę samodzielnie i zarazem jest wskazany jako podwykonawca niemalże całości zamówienia. Zatem wykorzystując sytuację dopuszczalną (podwykonawstwo) wywołuje się skutek zbliżony do sytuacji prawnie zabronionej (złożenie więcej niż jednej oferty). Wówczas dochodzi do naruszenia zakazu.

Masz pytania?

SKONTAKTUJ SIĘ Z EKSPERTEM

Warning: Undefined variable $category in /home/users/gjip/public_html/gjw_new/wp-content/themes/GJW/single-blog.php on line 105
  • Paulina Meller-KmiecikRadca Prawny+48 669 66 44 99paulina.meller-kmiecik@gjw.pl