Agregator na rynku energii elektrycznej – projekt nowelizacji

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii obejmuje w szczególności propozycje przepisów implementujących do polskiego porządku prawnego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/944 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej oraz zmieniającą dyrektywę 2012/27/UE. Projektowana nowelizacja zakłada wprowadzenie do polskiego porządku prawnego nowego pojęcia agregatora energii elektrycznej, niezależnego agregatora oraz agregacji.

Agregator, niezależny agregator i agregacja – definicja

Agregacją projekt nazywa działalność, która polegać ma na sumowaniu wielkości mocy oraz energii elektrycznej oferowanej przez odbiorców, wytwórców lub posiadaczy magazynów energii elektrycznej, z uwzględnieniem zdolności technicznych sieci, do której są przyłączeni, w celu sprzedaży energii elektrycznej lub obrotu energią, świadczenia usług systemowych lub usług elastyczności na rynkach energii elektrycznej.
W art. 3 ustawy prawo energetyczne dodane zostaną pkt. 6e) i 6f) dotyczące agregatora, czyli podmiotu zajmującego się agregacją oraz niezależnego agregatora, czyli agregatora, który nie jest powiązany ze sprzedawcą energii elektrycznej odbiorcy będącego stroną umowy o świadczenie usług agregacji. Podział ten zgodnie z uzasadnieniem projektu ma na celu wyraźne rozdzielenie podmiotów świadczących usługi agregacji na te, które zajmują się jedynie świadczeniem usług agregacji oraz podmioty, u których usługi te należą do jednego z przedmiotów prowadzonej przez nie działalności gospodarczej.

Obowiązek rejestracji

Prowadzenie działalności gospodarczej związanej z agregacją wymaga wpisu takiego podmiotu do rejestru agregatorów. Wpis agregatora do rejestru następuje na jego wniosek. Rejestr ten prowadzony będzie przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w formie elektronicznej. Rejestracja agregatorów w rejestrze ma zdaniem projektodawcy umożliwić uwidocznienie tych podmiotów na rynku energii elektrycznej, a także rozpowszechnienie samej agregacji. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki dokonuje wpisu lub aktualizacji danych w rejestrze agregatorów w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.

Wniosek o wpis do rejestru agregatorów

Zgodnie z projektowaną nowelizacją ustawa – prawo energetyczne zostanie wzbogacona o art. 5 b4, który wskazuje elementy wniosku o wpis do rejestru agregatorów.

Powyższy wniosek powinien zawierać:

1. oznaczenie agregatora, jego imię i nazwisko, firmę albo nazwę wraz z oznaczeniem formy prawnej;
2. miejsce zamieszkania albo siedzibę oraz ich adres;
3. numer PESEL lub numer identyfikacji podatkowej (NIP);
4. wskazanie operatorów systemu dystrybucyjnego na obszarze których działania prowadzona jest agregacja;
5. wskazanie planowanej daty rozpoczęcia działalności polegającej na świadczeniu usług agregacji;
6. podpis wnioskodawcy.

Rozstrzyganie sporów

Uzasadnienie projektu nowelizacji wskazuje, że w przypadku powstania konfliktu pomiędzy agregatorami, a innymi uczestnikami rynku właściwy do jego rozwiązania będzie Koordynator do spraw negocjacji działający przy Prezesie URE. Kompetencje Koordynatora powinny więc zostać rozszerzone o prowadzenie postępowań w sprawie pozasądowego rozstrzygania sporów wynikłych z umów o świadczenie usług agregacji. Rozszerzenie katalogu spraw, którymi zajmuje się Koordynator przyczyni się do realizacji art. 26 Dyrektywy nr 2019/944.

Taryfy a agregacja

Projektodawca zakłada wyłączenie agregacji z obowiązku sporządzania taryf wskazując
w uzasadnieniu, że sporządzanie taryfy dla agregacji jest niecelowe i nie znajduje merytorycznego uzasadnienia wprowadzenia takiego obowiązku


Źródła:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12347450/katalog/12792152#12792152

Masz pytania?

SKONTAKTUJ SIĘ Z EKSPERTEM
  • Paulina Meller-KmiecikRadca Prawny+48 669 66 44 99paulina.meller-kmiecik@gjw.pl