Czy koniec terminu związania ofertą może ulec przesunięciu na zasadzie art. 115 KC?

Wykonawca jest związany ofertą do upływu terminu określonego w SIWZ. Bieg tego terminu rozpoczyna się wraz z upływem terminu składania ofert. Powyższe oznacza, że inaczej niż przy liczeniu terminów na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym, przy liczeniu terminu związania ofertą należy uwzględnić także dzień składania ofert, a więc dzień, w którym nastąpiło zdarzenie dające początek biegu terminu. Z kolei z końcem terminu związania ofertą łączy się zagadnienie dotyczące tego, czy termin ten ulega przesunięciu na zasadzie określonej w art. 115 Kodeksu cywilnego. W myśl tego przepisu:

Jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.

Czy koniec terminu może ulec przesunięciu?

W przedmiocie tym wypowiedziała się KIO w wyroku z dnia 15 lipca 2019 r. (sygn. akt KIO 1222/19). W stanie faktycznym sprawy zamawiający w toku postępowania wezwał wykonawców do wyrażenia zgody na przedłużenie terminu związania ofertą. Stosowne zgody miały być wyrażone do dnia 23 czerwca 2019 r., tj. do dnia upływu terminu związania ofertą. Dzień 23 czerwca 2019 r. przypadał w niedzielę, zatem wykonawca wyraził stosowną zgodę w dniu 24 czerwca 2019 r., przyjmując, iż termin związania ofertą, który kończył się w niedzielę winien ulec przesunięciu do poniedziałku. Zamawiający odrzucił jednak ofertę wykonawcy w oparciu o art. 89 ust. 1 pkt 7a PZP uznając, że nie wyraził on zgody na przedłużenie terminu związania ofertą, o której mowa w art. 85 ust. 2 PZP. W ocenie zamawiającego termin związania ofertą upłynął w niedzielę i nie było możliwe jego przedłużenie do poniedziałku.

Przedłużeniu może ulec tylko okres, który jeszcze trwa

Stanowisko zamawiającego potwierdziła KIO, przyjmując, że regulacja z art. 115 Kodeksu cywilnego nie ma zastosowania do okresu związania ofertą, gdyż nie jest to „termin do wykonania czynności”, o którym mowa w rzeczonym przepisie. Powyższe powoduje, że nie jest możliwe przesunięcie ostatniego dnia okresu związania ofertą, przypadającego na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy, na dzień następny. W konsekwencji jeżeli wykonawca nie wyrazi zgody na przedłużenie terminu przed jego upływem, termin ten po prostu się kończy, co obliguje zamawiającego do odrzucenia oferty. KIO wskazała przy tym, że:

Brak wyrażenia przez wykonawcę zgody na przedłużenie terminu związania ofertą w czasie jego trwania uznać należy za nie wyrażenie zgody, o którym mowa w art. 85 ust. 2 ustawy Pzp. Izba podziela stanowisko, że przedłużeniu może ulec tylko okres, który jeszcze trwa, zaś w przypadku upływu terminu może być mowa o jego przywróceniu lub reaktywacji, których ustawa Pzp dla terminu związania ofertą nie przewiduje. Oświadczenie o przedłużeniu terminu związania ofertą, czy to samodzielnie przez wykonawcę, czy na wniosek zamawiającego, możliwe jest tylko w okresie obowiązywania tego związania.

Warto zauważyć, że ocena, że art. 115 KC nie ma zastosowania do biegu terminu związania ofertą jest powszechnie przyjmowane przez Izbę i było prezentowane także we wcześniejszych orzeczeniach np. w wyroku z dnia 28 grudnia 2016 r., sygn. akt KIO 2370/16, wyroku z dnia 22 sierpnia 2016 r., sygn. akt KIO 1415/16 oraz wyroku z dnia 12 lipca 2018 r., sygn. akt KIO 1273/18.

Masz pytania?

SKONTAKTUJ SIĘ Z EKSPERTEM
  • Paulina Meller-KmiecikRadca Prawny+48 669 66 44 99paulina.meller-kmiecik@gjw.pl